Strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Biodro trzaskające wewnętrzne/tendinopatia m. biodrowo-lędźwiowego (iliopsoas tendonitis)

Biodro to oprócz kolana mój ulubiony staw. Moja fascynacja jest po części spowodowana latami ćwiczeń sztuk walki, w których używa się kopnięć. A to właśnie sprawny staw biodrowy w dużej mierze pozwala na ich wykonywanie.

Biodro to najgłębiej ukryty i najbardziej zwarty staw człowieka. Należy przejść przez wiele warstw tkanek aby się do niego dostać. Skóra, tkanka podskórna, duże mięśnie zewnętrzne, mniejsze mięśnie wewnętrzne a następnie wyjątkowo gruba (często ponad 1 cm) torebka stawowa utrudniają dostęp wymuszając użycie wyjątkowo długich zaprojektowanych specjalnie do artroskopii biodra narzędzi. Duża ilość warstw i głębokość bardzo utrudniają manewrowanie tymi narzędziami.

Przestrzeń stawu biodrowego otoczona torebką stawową ma dwie w naturalny sposób odgraniczone części: ekstremalnie zwartą część centralną (tzw. przedział centralny) czyli przestrzeń głowy kości udowej objęta ściśle spasowaną panewką i pozostałą część, w której znajduje się głównie szyjka kości udowej oraz część głowy nie objęta panewką (tzw. przedział obwodowy).

Artroskopia biodra początkowo była uznawana za niewykonalną z uwagi na wyjątkową zwartość tego stawu i głębokie objęcie głowy kości udowej przez panewkę. Pomimo głębokiego objęcia staw biodrowy jest bardzo mobilnym stawem i dzięki temu jego ruchomość jest bardzo duża.

Jednym z czynników ograniczających jego mobilność jest konflikt udowo-panewkowy, który nieleczony doprowadza do zmian zwyrodnieniowych. Schyłkowa postać choroby zwyrodnieniowej biodra najczęściej kończy się wymianą stawu czyli implantacją endoprotezy. 

W artrokoniarski zajmujemy się wszystkimi dolegliwościami stawu biodrowego i jego okolicy, które można skutecznie leczyć zachowawczo (poprzez fizjoterapię) lub małoinwazyjnie operacyjnie czyli najczęściej artroskopowo. Nie zajmujemy się wymianą czyli endoprotezoplastyką biodra.

Większość schorzeń, które leczymy, została opisana w zakładkach a prawdopodobieństwo ich występowania u siebie możecie przetestować za pomocą naszego „samobadaczka“.

Duże, kilkunastoletnie doświadczenie w artroskopii biodra, sprawia, że często trafiają do nas również wyjątkowo rzadkie schorzenia, jak kostniak kostnawy czyli osteoid osteoma lub chondromatoza. W ich przypadku często leczenie artroskopowe jest najmniej inwazyjnym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Informacje na ten temat również możecie znaleźć na naszej stronie.

KONTAKT

CZĘSTOCHOWA

Medyk Centrum
- tel. +48604181026

KRAKÓW Newmedical - tel. +48604181026

WARSZAWA

Idea Ortopedia - tel. +48510802052

KONSULTACJE ONLINE 

tel. +48604181026