Strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

KOLANO

Staw kolanowy to największy i najbardziej złożony ze wszystkich stawów człowieka.

Kolano jest połączeniem między kością udową a kością piszczelową i strzałkową. W obrębie kolana znajduje się jeszcze jedna kość – rzepka, która służy jako bloczek w aparacie wyprostnym kolana, który przenosi 3-krotnie masę ciała. Z powodu konieczności przenoszenia tak dużych obciążeń jest ona pokryta najgrubszą warstwą chrząstki szklistej.

Kombinacja skomplikowanych więzadeł, stabilizujących staw, łąkotek służących jako amortyzatory i chrząstki umożliwiającej płynne ruchy tworzy fascynujący aparat.

Więzadła tworzy sztywna włóknista tkanka. Działają one jak mocne liny łączące kość udową z kością piszczelową lub strzałkową, które powstrzymują ruchy poza dopuszczalny zakres, zapewniając w ten sposób stabilność stawu.

4 główne więzadła kolana to:

ACL (więzadło krzyżowe przednie) – znajduje się centralnie wewnątrz stawu kolanowego i przeciwdziała nadmiernemu przesunięciu kości udowej do tyłu w stosunku do kości piszczelowej oraz nadmiernemu przesunięciu kości piszczelowej do przodu w stosunku do kości udowej. Przeciwdziała również nadmiernej rotacji w stawie kolanowym.

PCL (więzadło krzyżowe tylne) – również znajduje się centralnie wewnątrz stawu kolanowego I  powstrzymuje nadmierne przesunięcie kości udowej do przodu w stosunku do kości piszczelowej oraz nadmiernemu przesunięciu kości piszczelowej do tyłu w stosunku do kości udowej. Przeciwdziała również nadmiernej rotacji w stawie kolanowym.

MCL (więzadło poboczne przyśrodkowe lub więzadło poboczne piszczelowe) – znajduje się pod skórą po przyśrodkowej czyli wewnętrznej stronie stawu kolanowego i powstrzymuje siły koślawiące kolano czyli próbujące otworzyć przyśrodkową czyli wewnętrzną stronę kolana lub inaczej wyginające kolano do wewnątrz

LCL (więzadło poboczne boczne lub więzadło poboczne strzałkowe) – znajduje się również stosunkowo podskórnie i jest wyczuwalne po bocznej czyli zewnętrznej stronie kolana, powstrzymuje siły szpotawiące czyli próbujące otworzyć boczną, zewnętrzną stronę kolana lub inaczej wyginające kolano na zewnątrz. Jest ono częścią tzw. kompleksu tylno-bocznego (PLC) w skład, którego dodatkowo wchodzi ścięgno mięśnia podkolanowego i więzadło strzałkowo-podkolanowe.

Powierzchnie stawowe kości udowej, kości piszczelowej i rzepki są pokryte stawową chrząstką szklistą. Chrząstka stawowa to bardzo śliska struktura, przez co zapewnia płynny ruch w stawie. Chrząstka ta jest chroniona przed 2 bardzo wytrzymałe amortyzatory, którymi są łąkotki.

W każdym stawie kolanowym znajdują się 2 łąkotki:

Łąkotka przyśrodkowa – znajdująca się po przyśrodkowej czyli wewnętrznej stronie kolana. Jest ona znacznie częściej uszkadzana niż łąkotka boczna.

Łąkotka boczna – znajduje się po bocznej czyli zewnętrznej stronie kolana i jest znacznie bardziej ruchoma niż łąkotka przyśrodkowa.

Staw kolanowy jest z zewnątrz zamknięty torebką stawową, która od wewnątrz wyścielona jest błoną maziową. Zadaniem błony maziowej jest produkcja płynu stawowego. Płyn stawowy to rodzaj smaru dodatkowo poprawiającego płynność ruchu stawu.

Artroskopia kolana to napewno najcześciej wykonywana artroskopia i prawdopodobnie najczęstszy zabieg ortopedyczny na świecie. Uważa się, że każdy człowiek przynajmniej raz w życiu ma problem ze stawem kolanowym. Jest to prawdopodobnie najczęściej uszkadzany staw człowieka.

KONTAKT

CZĘSTOCHOWA

Medyk Centrum
- tel. +48604181026

KRAKÓW Newmedical - tel. +48604181026

WARSZAWA

Idea Ortopedia - tel. +48510802052

KONSULTACJE ONLINE 

tel. +48604181026